Aktiviti (1)
Contoh Rancangan Mengajar Matematik
Tarikh : 10 September 2010
Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (1 jam)
Tahun : 2 Baiduri
Bil Murid : 40 Orang
Tajuk : Isipadu cecair
Kemahiran : i. Mengukur dan membanding isipadu cecair dengan unit tidak
standard.
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;
i. membanding isipadu cecair dengan menggunakan unit
tidak standard.
ii. membanding dengan menggunakan bekas yang pelbagai saiz.
Peralatan
(BBM) : Botol berlainan saiz, jag, cawan, gelas, air bewarna
Langkah (masa) | Kemahiran | Hasil Pembelajaran | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | BBM |
Set Induksi (2m) | Membanding | Membuat perbandingan secara kasar | Guru menunjukkan 2 jenis bekas berisi air yang berlainan saiz dan bertanyakan tentang kuantiti. | Bekas/air |
Langkah 1 (10m) | Membanding | Membandingkan isipadu berdasarkan unit tak standard | Guru menjelaskan kuantiti air berdasarkan bekas pelbagai saiz. | Bekas/air |
Langkah 2 (30 min) | Membanding / menganggar | Membandingkan isipadu dengan menggunakan pelbagai bekas | Guru membentuk kumpulan murid kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan akan memiliki bekas yang berlainan saiz dan jenis. Murid akan menjalankan aktiviti secara berkumpulan melalui kaedah inkuiri penemuan. | Bekas/air Jadual |
Langkah 3 ( 15 min ) | Menjawab / membentangkan jawapan | Murid membentangkan hasil kerja / menjawab | Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid menjawab berdasarkan penemuan. | Lembaran kerja |
Penutup (3 min) | Merumus | Murid dapat membua rumusan / kesimpulan | Guru meminta murid merumus pelajaran hari ini. Guru membimbing murid untuk membuat kesimpulan. |
Contoh Lembaran kerja murid bekerja dalam kumpulan
Bekas | Botol | Gelas | Cawan |
Bekas A | |||
Bekas B | |||
Bekas C | |||
Bekas D | |||
Contoh lembaran kerja murid individu
Bekas | Kapasiti | Keputusan |
A | 10 cawan | Banyak dapat diisi |
B | ||
C | ||
D |
Melalui aktiviti di atas murid-murid dapat membuat kesimpulan bahawa jenis dan bentuk bekas memainkan peranan dalam menentukan jumlah atau isipadu cecair yang dapat diisi. Masalah tersalah konsep dapat diatasi secara tidak lansung.
Aktiviti (2)
Contoh Rancangan Mengajar Matematik
Tarikh : 10 September 2010
Masa : 8.40 pagi – 9.40 pagi (1 jam)
Tahun : 2 Intan
Bil Murid : 40 Orang
Tajuk : Isipadu cecair
Kemahiran : i. Mengukur dan membanding isipadu cecair dengan unit
standard.
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;
iii. membanding isipadu cecair dengan menggunakan unit standard.
iv. membanding dengan menggunakan bikar pelbai saiz.
Peralatan
(BBM) : Bikar (100ml/ 200ml/ 1000ml ) / air bewarna
Langkah (masa) | Kemahiran | Hasil Pembelajaran | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | BBM |
Set Induksi (2m) | Membaca unit standard | Membuat bacaan secara unit standard | Guru menunjukkan bikar yang berlainan saiz dan bertanyakan tentang unit pada bikar tersebut. | Bikar |
Langkah 1 (10m) | Membaca unit standard | Membandingkan isipadu berdasarkan unit standard | Guru menjelaskan kuantiti air berdasarkan bikar pelbagai saiz. | Bikar/air |
Langkah 2 (30 min) | Membanding / menganggar | Membaca isipadu dengan menggunakan bikar Pelbagai saiz. | Guru membentuk kumpulan murid kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan akan memiliki bikar yang berlainan saiz dan jenis. Murid akan menjalankan aktiviti secara berkumpulan melalui kaedah inkuiri penemuan dengan memasukkan air dalam bikar-bikar tersebut. | Bikar/air |
Langkah 3 ( 15 min ) | Menjawab / membentangkan jawapan | Murid membentangkan hasil kerja / menjawab | Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid menjawab berdasarkan penemuan. | Lembaran kerja |
Penutup (3 min) | Merumus | Murid dapat membua rumusan / kesimpulan | Guru meminta murid merumus pelajaran hari ini. Guru membimbing murid untuk merumus. |